Viva Seniorzy! | 2022

Fundacja In_Spire po raz pierwszy na targach! Viva Seniorzy to największe w Polsce targi produktów i usług dla seniorów. Ubiegłoroczna edycja przyciągnęła grono ponad 3 000 seniorów. Fundacja In_Spire podczas targów zrealizowała aż 3 aktywności dedykowane dla seniorów.

Fundacja In_Spire miała przyjemność wystawić się po raz pierwszy na targach oraz dołączyć do zacnego grona blisko 100 wystawców 11. edycji targów Viva Seniorzy – największych targów produktów i usług dedykowanych dla Seniorów. Fundacja In_Spire uczestnicząc w dedykowanych dla Seniorów targach Viva Seniorzy 2022 zorganizowała działania promując zdrowy tryb życia i kreatywne spędzanie wolnego czasu dla osób starszych. Podczas wydarzenia zrealizowaliśmy 2 projekty, a w tym aż 3 aktywności:

„Zdrowy talerz dla Seniora” to projekt zawierający bezpłatne konsultacje z dietetykiem na stoisku Fundacji In_Spire oraz prelekcje w strefie wykładowej.

Wykład, jako jedna z form aktywności dostępna dla wszystkich uczestników wydarzenia była realizowana w celu uświadomienia podstawowych zasad zdrowego odżywiania dla seniorów, w tym nauki czytania składów gotowych produktów i półproduktów, organizacji posiłków, tak aby nie marnować żywności oraz komponowania zdrowych i zbilansowanych posiłków dla całej rodziny. Merytoryczne prelekcje odbyły się dwukrotnie, podczas dwóch dni trwania wydarzenia przez wykwalifikowanego dietetyka.

Indywidualne konsultacje z dietetykiem na stoisku wydarzenia na targach Viva Seniorzy pozwoliły seniorom omówić  zasady diety dopasowanej do indywidualnych potrzeb pacjenta, ich chorób oraz przyjmowanych leków. Osobiste spotkanie pozwoliło na ustalenie popełnianych błędów żywieniowych i ustalenie planu korygującego i wprowadzającego małych, lecz istotnych nawyków początkujących poprawę zdrowego stylu życia. Głównym zadaniem dietetyka było przekonanie seniorów, że niewielkie zmiany mają wpływ i zmiany można wprowadzić w sposób zrównoważony i z głową, bez restrykcyjnych działań i wyrzeczeń. Na zaproszenie Fundacji na stoisku obecna była firma Zielone sp. z o.o., znana jako „Surówki Grześkowiak”, która oferowała bezpłatny poczęstunek dla odwiedzających targi.

W prelekcjach wzięło udział 80 uczestników, z kolei z indywidualnych i bezpłatnych porad dietetyka skorzystało 40 pacjentów.

„Zmalujmy to razem – warsztaty plastyczne” – to dwudniowe warsztaty plastyczne dla seniorów. Udział w warsztatach wzięło 40 seniorów, w tym seniorzy z Polski oraz z Ukrainy, prowadząca warsztaty – Oksana, jest obywatelką Ukrainy z pedagogicznym wykształceniem, która wówczas od 4 miesięcy szukała swojego azylu w Polsce. Uczestnicy mieli możliwość poznania nowych technik plastycznych, a także kulturę Ukrainy.

Wielu z uczestników wykorzystało  wyobraźnię do powrotu do czasów dzieciństwa, kiedy wielu z nich ostatni raz trzymało pędzel w dłoni. Zajęcia plastyczne stanowiły integralną część połączenia międzykulturowego, pomimo niewielkiej bariery językowej każdy z uczestników mógł liczyć na wzajemne wsparcie. Wydarzeniu towarzyszyła dobra zabawa i beztroski czas. Uczestnicy poznali nowe techniki plastyczne oraz mieli okazję do zdobycia nowych doświadczeń zmysłowych.

Dzięki udziale i zaangażowaniu zewnętrznej firmy, partnera projektu – firmy deweloperskiej Konimpex-Invest zorganizowaliśmy warsztaty plastyczne zapewniając uczestnikom artykuły potrzebne do przygotowania malunku.

Kolejna, 12 edycja odbędzie się 29-30 września 2023 roku na Międzynarodowych Targach Poznańskich.

Więcej informacji o wydarzeniu: VIVA SENIORZY 2023

Współorganizatorzy wydarzenia: