Centralny Punt Zbiórki Darów

Już w pierwszych dniach kryzysu uchodźczego wywołanego wojną na Ukrainie na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich powstał punkt zbiórki darów. Zlokalizowany w pawilonie 4 magazyn prowadzony był przez organizację charytatywną Caritas Poznań we współpracy ze Związkiem Harcerstwa Rzeczpospolitej, Związkiem Harcerstwa Polskiego, Grupę MTP, Fundację In_Spire oraz Miasto Poznań.

Centralny Punt Zbiórki Darów  gromadził, segregował, udostępniał na miejscu oraz wysyłał na Ukrainę  m.in. środki pomocy medycznej, odzież, pościel i koce, produkty dla dzieci oraz żywność z długim terminem przydatności.

Kierowane do magazynu zbiórki darów pochodziły od osób prywatnych z Wielkopolski, od firm i instytucji z Polski, a także od firm i gmin z całej Europy.

Dary przekazywane były uchodźcom przybywających do Poznania i Wielkopolski. Paczki przygotowane przez magazyn trafiły również do tymczasowych placówek noclegowych oraz punktów na granicy polsko-ukraińskiej. Duża część darów w formie zorganizowanych transportów została wysłana z pomocą humanitarną bezpośrednio do Ukrainy.

31.03.22 punkt zakończył funkcjonowanie.  Jego działalność nie byłaby możliwa bez ogromnego zaangażowania i poświęcenia wolontariuszy – osób prywatnych, uczniów, studentów, nauczycieli, harcerzy, osób duchownych, pracowników urzędów, fundacji i firm prywatnych. Dziękujemy!

- Bardzo serdecznie dziękuję mieszkańcom i mieszkankom Poznania oraz organizacjom pozarządowym, wszystkich pracownikom samorządu miejskiego, Urzędu Miasta, jednostkom miejski i spółkom komunalnym na czele z Grupą MTP za ich serce i olbrzymią pomoc – okazuje wdzięczność Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Miasta Poznania.

Podsumowując bardzo intensywny okres działania Centralnego Puntu Zbiórki Darów Iwona Kasprzak, Prezes Fundacji In_Spire podkreśla humanitarny wymiar pomocy, pozytywny oddźwięk wszelkich ogłaszanych inicjatyw charytatywnych oraz solidarność i życzliwość Polaków wobec Ukraińców.