Działania kulturalne na rzecz uchodźców

Wojenna trauma z jaką przyjeżdżają uchodźcy z Ukrainy powoduje, że wielu z nich mimo ogromnej życzliwości i pomocy ze strony Polaków, nie radzi sobie w nowej rzeczywistości. Ważne w tych trudnych momentach jest zapewnienie zwłaszcza dzieciom warunków w których poczują się bezpiecznie i choć na chwilę zapomną o przeżyciach ostatnich tygodni.

Fundacja In_Spire we współpracy z Partnerami uruchomiła szereg działań kulturalnych i animacji.

Kąciki dziecięce

W punkcie recepcyjnym i tymczasowych miejscach noclegowych zostały utworzone kąciki dziecięce. Kąciki wyposażone przez IKEA przy wsparciu studentek Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu pomagają najmłodszym, by choć na chwilę mogli zapomnieć o zdarzeniach ostatnich dni. Te chwile zabawy dla nich są bezcenne.

Wystawa prac plastycznych
Fundacja In_Spire zaangażowała się również w projekt podczas Poznańskich Targów Książki - w wystawę prac plastycznych, wykonanych przez podopiecznych
SOSW dla Dzieci Niewidomych w Owińskach. Wystawa to ilustracje autorstwa dzieci do utworów ks. Jana Twardowskiego i Joanny Papuzińskiej.

Kino dla dzieci

22 marca miał miejsce pierwszy seans w ramach objazdowego kina dla dzieci i dorosłych.

Nad projektem pracowali Ferment Kolektiv, nasza Fundacja i Grupa MTP. Prezentowane są seanse filmowe dla dzieci i ich rodziców z Ukrainy - tłumaczone na język ukraiński.

W punktach noclegowych odbyły się także spektakle teatralne i animacje dla dzieci.

Takie działania podjęła m.in. Fundacja Orange, która  przygotowała dla dzieci ukraińskich zabawy z animatorami, a także wolontariusze z Chaty Polskiej, którzy nie tylko przynieśli do kącików dziecięcych zabawki, ale także spędzili czas na zabawie z dziećmi.

Koncert Bajkowy dla Dzieci

W niedzielę 10 kwietnia na Scenie Plenerowej przy Arenie Poznańskiej odbył się specjalny koncert dla dzieci i dorosłych.

Koncert prowadziła Oksana Hamerska, a w wystąpili w nim aktorzy Teatru Muzycznego w Poznaniu, którzy zaprezentowali utwory z takich spektakli jak: Madagaskar, Księga Dżungli, Koziołek Matołek i zagadka ratuszowej wieży.

Mimo mroźnej pogody, młodsi i starsi widzowie ubrali kurtki i czapki, by spotkać się Julianem, Alexem, Marty'im oraz innymi bohaterami.

Wydarzenie odbyło się dzięki sprawnej współpracy Teatru Muzycznego, Estrady Poznańskiej, Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego i Fundacji In_Spire.